Deviasyon

16 Mart 2015 - Rino tarafından eklendi

Deviasyon (Nasal septum deviasyonu)

Burnun orta duvarında yer alan kıkırdak ve kemiklerin eğri olması durumunda hava delikleri tıkanır. Solunum güçlüğü çekilmesini de beraberinde getiren eğrilik, ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilmekte, bu durumda devreye deviasyon ameliyatları girmektedir. Eğrilik anlamına gelen deviasyon kelimesi yapılan cerrahi müdahaleyi tam olarak ifade etmez. Bu nedenle tıpta burun eğriliğinin düzeltildiği ameliyatlar ‘Nasal Septum Deviasyonu’ olarak tanımlanır.

Septum deviasyonu yani burun kemiğinin ve kıkırdağının eğri olması burun tıkanıklığı ve baş ağrısı başta olmak üzere pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Horlama, yorgunluk, koku alma güçlüğü, burunda kuruluk hissi, kabuklanma veya kanama, ağız kokusu, geniz akıntısı ve burun şeklinde bozukluk en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır.

Deviasyon ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

Maksimum 1 saat içerisinde tamamlanan deviasyon ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Gerçekleştirilen deviasyon ameliyatında tampon uygulaması yapılmadığı için hastanın rahatsızlığı minimuma indirgenir. Uygulanan Hiloterapi maskesi sayesinde  ameliyat sonrası şişlik, morarma ve ağrı olmamaktadır. Cerrahi müdahaleden 3 gün sonra kontrole gelen hasta, ameliyatın 5 gün sonrasında günlük hayatına tam olarak dönebilir.

Deviasyon ameliyatı ile burun estetiği operasyonu bir arada yapılabilir mi? 

Bu oldukça yaygın görünen bir durumdur. Hasta, estetik açıdan burnunun görünümünden memnun değilse; yapılacak olan deviasyon ameliyatı sırasında burnunu yüzüne uygun bir forma kavuşturabilir. Hastanın böyle bir düşüncesi varsa bunu muayene esnasında doktoruna söylemesi ve doktorunun da gerçekleştireceği deviasyon ameliyatı ile estetik operasyonunu birlikte planlaması gerekmektedir.

Etiketler
Op. Dr.
Abdülkadir Göksel

dr@drgoksel.com
+90 216 302 69 00 İLETİŞİME GEÇ
Hastalarımızın Yorumları
gorusler
2 yıl önce geçirmiş olduğum burun ameliyatı sonrasında çöken burnumu tecrübeniz ve maharetli elleriniz sayesinde hem sağlığına hem de yüzüme yakışan görünüme kavuşturduğunuz için çok teşekkür ederim..

Özge Kıray Yiğit
Abdulkadir Göksel Bey'e 2.5 yıl önce hem sinüzit, hem deviasyon hem de estetik ameliyatı oldum. Kronik sinüzit problemim nedeniyle çok sıkıntı yaşıyordum. Şu an hiç problemin kalmadı.Teşekkür ederim

Seyma Sagiroglu
Keşke diyorum bazen ilk ameliyatımı ona olsaydım..Çok tşk ederim Göksel bey,sizi çok seviyorum ,güzel bir burna kavuşturdunuz beni:).

Ecehan Bazlar
Solunum yolu enfeksiyonu ve migren şikayeti yüzünden Dr.Goksel bey ile tanıştım .Şuan cok kalite nefes alıyorum ve migren şikayetim yok.Çok teşekkür ederim

Tuğçe M.
Burun estetiği hakkında merak ettikleriniz

Sanal Burun Ameliyatı

Profilden (yandan) çekilmiş, burnunuzu net olarak gösteren bir fotoğrafınızı bize gönderin, üzerinde çalıştıktan sonra yüzünüze uygun ve ameliyat sonrası olması planlanan yeni burun şeklinizi sizinle paylaşalım.

İletişime geçmenin kolay yolu!

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. MESAJ GÖNDER